Wyjazd na film o św. Bracie Albercie – „Nędzarz i Madame” (czwartek, 25.11.2021 r.)

Organizujemy wyjazd do kina do Krakowa na film o o św. Bracie Albercie. Wyjazd w czwartek, 25 listopada ok 17.45 spod kościoła. Koszt 35 zł. Zapisy w zakrystii i kancelarii.
 

„Umarł dla świata” i oddał się służbie ludziom. Jak feniks odrodził się z popiołów. Historię życia Adama Chmielowskiego możemy oglądać w kinach! Na ekrany wchodzi film „Nędzarz i Madame”.
Jedni uważali Adama Chmielowskiego za szaleńca, drudzy za najpiękniejszego człowieka swoich czasów. Buntownik i malarz, który wyrzeka się samego siebie, aby odnaleźć upragnione szczęście.
Tak umiera dla świata Adam Chmielowski, a rodzi Brat Albert. Święty. Tę ponadczasową historię napisało samo życie. A teraz możemy obejrzeć ją na ekranach kin.
Film Nędzarz i madame ukazuje niepowtarzalne losy Adama Chmielowskiego, artysty malarza, który w poszukiwaniu wolności i szczęścia poświęca wszystko, nawet za cenę ofiary z samego siebie.

Buntownicza natura i niezgoda na zło sprawiają, że nie tylko ucieka fortelem z carskiej niewoli (ukryty w trumnie), ale w chwilach największej sławy porzuca świat sztuki, aby „umrzeć dla świata” i oddać się służbie ludziom. Jego tragicznych losów dopełnia załamanie duchowe, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych.

Wkrótce jednak powstaje, jak feniks z popiołów, a wówczas oszalały z miłości do drugiego człowieka powraca w wielkim stylu jako Brat Albert – przyszły święty. Epicką historię dopełniają jego przyjaciele: Helena Modrzejewska i Józef Chełmoński, najsłynniejsi artyści swojej epoki. Ale i oni, każdy na swój tragiczny sposób, dojrzeją do świadomości, że najpiękniejszą sztuką jest sztuka pięknego życia.

tekst za: pl.aleteia.org

link