Wielki Post 2019 – modlitwa, post i jałmużna

Rozpoczęliśmy w liturgii Wielki Post, czyli okres czterdziestodniowej pokuty i nawrócenia. Podczas Wielkiego Postu zachęcamy do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.

  • Droga Krzyżowa dla dzieci i starszych w piątki o godz. 17.15,
  • Droga Krzyżowa dla młodzieży gimnazjum, szkół średnich, studentów oraz wszystkich którzy wcześniej nie mogą uczestniczyć o godz. 19.00.
  • Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 15.45.

W zakrystii znajduje się także Parafialna Księga Trzeźwości, do której możemy wpisywać swoje zobowiązania do trzeźwości i abstynencji na okres Wielkiego Postu.

Zobacz Orędzie papieża Franciszka na Wielki Post 2019

Jałmużna wielkopostna

Każdego roku Caritas w Polsce rozprowadza w ramach Jałmużny Wielkopostnej blisko milion skarbonek, zachęcając do rezygnacji z wybranych rozrywek i zbędnych wydatków. Proponujmy, by w tym czasie rezygnować z konkretnych przyjemności, a równowartość np. słodyczy umieścić w Wielkopostnej Skarbonce. Skarbonki możemy zabrać z kościoła (dzieci otrzymają je w szkole), aby w Niedzielę Miłosierdzia (28 kwietnia br.) złożyć je przed ołtarzem.

Okres Wielkiego Postu stanowi doskonałą okazję do wyrzeczeń i zmiany własnej postawy. Jałmużna Wielkopostna to ekumeniczna akcja charytatywna, której celem jest zwrócenie uwagi społecznej i konkretnych ludzi, szczególnie dzieci, na los osób chorych i starszych oraz konkretna pomoc na ich rzecz. To także wezwanie do zainteresowania potrzebującymi, będącymi tuż obok nas, których w natłoku codziennych spraw, tak często nie zauważamy. Chcemy budzić w sumieniach obowiązek pomocy osobom chorym i starszym, które mają takie samo prawo do szczęścia jak osoby zdrowe.  Pomaganie innym wzmacnia nasze poczucie sensu życia, daje radość i satysfakcję, pomaga docenić talenty otrzymane od Boga.