Rejestracja dawców szpiku

W przyszłą niedzielę, 12 września, po Mszach świętych na placu kościelnym odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku dla 12-letniej Amelii pochodzącej ze Stradlic.

Dziewczynka od dziewięciu miesięcy choruje na białaczkę, aby wyzdrowieć potrzebuje przeszczepu. Niestety w 37 milionowej bazie nie ma zgodnego dawcy.

Proces rejestracji trwa dziesięć minut, a może uratować życie. Dawcą szpiku może być osoba zdrowa (bez choroby przewlekłej) w wieku od 18 do 55 lat. Proces rejestracji jest bezbolesny, polega na dokonaniu wymazu śliny z jamy ustnej za pomocą specjalnych pałeczek. Osoba rejestrująca się nie ponosi żadnych kosztów finansowych. Samo pobranie komórek macierzystych jest również proste i bezpieczne dla naszego zdrowia co jest weryfikowane przed pobraniem. (Najczęściej w 85% polega na pobraniu krwi z przedramienia i wydzieleniu z niej komórek krwiotwórczych. W pozostałych 15% jest to pobranie z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnej).

Rejestracja dawców szpiku odbędzie się także kazimierskim parku miejskim w najbliższy piątek, 10 września godz. 17:00 do 20:00 .