Błogosławieni Męczennicy z Peru – 7 czerwca

W roku 5 rocznicy beatyfikacji błogosławionych Męczenników z Pariacoto 7 czerwca jest dniem liturgicznego wspomnienia błogosławionych franciszkanów Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, ponieważ w tym dniu, w 1986 r. bł. Michał przyjął święcenia diakonatu, a bł. Zbigniew święcenia prezbiteratu.

STRONA INTERNETOWA franciszkanów

 

Zobacz film o polskich męczennikach z Peru 

Film dokumentalny pt. Życia nie można zmarnować to opowieść o dwóch polskich zakonnikach zamordowanych w Peru w 1991 roku. To Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski, franciszkanie konwentualni, którzy w momencie zabójstwa mieli 31 i 33 lata. Film jest opowieścią o ich życiu i działalności. Został zrealizowany  w peruwiańskich Andach i w Polsce.

Ojciec Zbigniew Strzałkowski i ojciec Michał Tomaszek zostali zastrzeleni przez członków komunistycznej organizacji Świetlisty Szlak. Zostaną beatyfikowani 5 grudnia 2015 r. Będą pierwszymi polskimi misjonarzami męczennikami.

W filmie widzowie zobaczą m. in. wypowiedzi ostatniego świadka porwania polskich zakonników, siostry zakonnej Berty Hernandez, a także emerytowanego biskupa, który zaprosił polskich zakonników – Luisa Bambarena, mieszkańców Pariacoto i polskich misjonarzy obecnie tam pracujących. W Polsce zostały nagrane rozmowy z rodzinami męczenników, w tym z mamą Zbigniewa Strzałkowskiego, która od wielu lat nie chciała się wypowiadać na temat tych dramatycznych wydarzeń.