Dzisiaj

Galeria

Ks. Kanclerz wprowadził relikwie św. Rity

Tłumy wiernych uczestniczyły we wprowadzeniu relikwii św. Rity do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej, którego 22 maja 2017 r. dokonał ks. dr Adam Perz – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Po dojściu do ołtarza ks. Kanclerz odczytał certyfikat autentyczności relikwii, następnie przekazał je ks. proboszczowi Januszowi Mularzowi, który oddał im cześć przez ucałowanie i podał do ucałowania wszystkim obecnym kapłanom. Tak rozpoczęła się uroczysta Msza św.

W homilii ks. Adam Perz przedstawił pokrótce żywot włoskiej zakonnicy z Cascii. Mówił, że jej życie nie było łatwe. - „Życie nie rozpieszczało św. Rity. Poślubiła człowieka, który żył z dala od Ewangelii (...). Z tego małżeństwa zrodziło się dwóch synów, którzy odziedziczyli po ojcu charakter. W niedługim czasie wszyscy umarli, a Rita postanowiła wstąpić do klasztoru".

Kaznodzieja wspomniał, że także wstąpienie do klasztoru nie było łatwe. Później św. Rita otrzymała stygmat ciernia na czole, doznawała przy tym wiele bólu. – „Skąd ta niepozorna kobieta, mierzyła bowiem tylko 156 cm. wzrostu, posiadała tę moc? Skąd tyle sił, aby wydać błogosławione owoce świętości?" – pytał ks. Kanclerz. – „Z Boga. Ona trwała w Chrystusie" – dodał.

Posługując się danymi z GPS-a ks. Perz podsumował: – „Z Kazimierzy Wielkiej do Cascii jest w linii prostej 1016 km. I chociaż to tak daleko, to św. Rita jest nam tak bliska".

Po Komunii Świętej miało miejsce poświęcenie róż i odśpiewano uroczyście Litanię ku czci św. Rity. Po błogosławieństwie wszyscy zebrani w kościele oddali cześć jej relikwiom.

Na wszystkich pielgrzymów przed plebanią czekał rozpalony grill z kiełbaskami i kaszanką oraz róże ciasta, ciastka i napoje. Nikt nie mógł odjechać z Kazimierzy bez posiłku. Pielgrzymów było sporo. Były m.in. osoby z Kościelca, Pińczowa, Kostomłotów, Warszawy, Skorczowa, Cudzynowic, Solca-Zdroju, Bejsc, Opatowa, Książnic Wielkich, Działoszyc, Proszowic, Klimontowa, Kazimierzy Małej, Krakowa, z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju, liczna grupa ze Skalbmierza i z parafii Miłosierdzia Bożego w Kazimierzy Wielkiej.

Modlitwy ku czci św. Rity mają miejsce w Kazimierzy Wielkiej już od roku. Grupa parafian udała się do Cascii. Tam spontanicznie zrodziła się myśl ufundowania do kościoła figury włoskiej zakonnicy. I tak się zaczęło. 22 dnia każdego miesiąca odprawiana jest w kazimierskim kościele Msza św. za wszystkich czcicieli św. Rity, o dobry wybór żony i męża, o dar macierzyństwa oraz za cierpiących na choroby nowotworowe.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Foto: Bartosz Lis

Zapraszamy do galerii zdjęć

Foto: Zdzisław Pilarski

relikwie Rity

_______________

 

certyfikat - Rita

 

Ja, niżej podpisany
Ojciec Józef Sciberras,
Postulator Generalny Zakonu Św. Augustyna,
wobec wszystkich i każdego, kto niniejsze pismo będzie oglądał,
daję dowód i zaświadczam,
że ku większej chwale Bożej i dla czci Jego świętych
stwierdziłem, iż jest to cząsteczka z kości
ŚW. RITY Z CASCI
i że ją umieściłem w małej, metalowej szkatułce kolistego kształtu,
dobrze zamkniętej,
związanej jedwabnym sznureczkiem koloru czerwonego
i opatrzonej pieczęcią Urzędu Postulatora,
oraz że przekazałem ją, wraz z pozwoleniem przechowywania u siebie
i wystawiania dla publicznej czci wiernych,
zgodnie z normą Prawa Kanonicznego.
Dla wiarygodności sporządziłem niniejsze pismo zaświadczające,
podpisane przeze mnie i opatrzone pieczęcią Urzędu Postulatora.

W Rzymie, 30 marca 2017 r.
Józef Sciberras

_______________