Parafia Podwyższenia Krzyża Św. w Kazimierzy Wielkiej - Wigilia Paschalna w Wielką Noc

1969632
2015941
Your IP: 54.92.174.226
Server Time: 2018-08-18 15:11:40

Wigilia Paschalna w Wielką Noc

Wielka Sobota to dzień czuwania modlitewnego przy Grobie Pańskim. Rano odmówiliśmy modlitwę brewiarzową i błogosławiliśmy pokarmy na stół wielkanocny. O godz. 19.00 rozpoczęła się najważniejsza celebracja Roku Liturgicznego – Wigilia Paschalna, której przewodniczył ks. Michał.

Przez całą noc z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim i praktycznie przez cały czas była możliwość skorzystania ze Spowiedzi Świętej. Kapłani się nie nudzili – i dobrze! Dziękujemy wszystkim, którzy tej nocy skorzystali ze Spowiedzi. Dzięki Wam uświadamiamy sobie, że Noc Konfesjonałów ma sens!

O godz. 8.00 odmówiliśmy Jutrznię, a od 8.30 co pół godziny do 12.00 odbywały się poświęcenia pokarmów wielkanocny. Pierwszego poświęcenia dokonał nasz rodak ks. kan. Dariusz Gącik – Wikariusz Generalny naszej diecezji.

O godz. 15.00 odprawiliśmy II dzień Nowenny przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego.

Obrzędy Wigilii Paschalnej w Wielką Noc rozpoczęły się przy ognisku od poświęcenia ognia i nowego Paschału symbolizującego Zmartwychwstałego Chrystusa. Ks. Michał wniósł do ciemnego kościoła zapalony Paschał, po drugim odśpiewaniu „Światło Chrystusa" wszyscy wierni odpalili od niego swoje świece. Po intronizacji Paschału i okadzeniu go wysłuchaliśmy Orędzia Wielkanocnego „Exultet". Następnie rozpoczęła się Liturgia Słowa. Wysłuchaliśmy trzech czytań ze Starego Testamentu i jednego z Nowego Testamentu.

W czasie hymnu „Chwała na wysokości Bogu" rozdzwoniły się wszystkie dzwony i dzwonki oznajmiając, że Pan zmartwychwstał!

Podczas homilii ks. Proboszcz przybliżył wszystkim znaczenie celebracji Wigilii Paschalnej w Wielką Noc. Wspomniał także o jak najrozsądniejszym kończeniu tej liturgii procesją rezurekcyjną. Wtedy Wigilia Paschalna nabiera jeszcze większego wymiaru.

Po kazaniu odbyła się Liturgia Chrzcielna. Najpierw wezwaliśmy wstawiennictwa Wszystkich Świętych śpiewając Litanię ku ich czci, następnie ks. Michał pobłogosławił wodę chrzcielną w chrzcielnicy i wszyscy z zapalonymi świecami odnowili Przyrzeczenia chrzcielne.

Ostatnią częścią celebracji Wigilii Paschalnej w Wielką Noc była Liturgia Eucharystyczna zakończona uroczystym błogosławieństwem i rozesłaniem z podwójnym wezwaniem „Alleluja".

Foto: Mateusz Skrzyński