Liturgia Wielkiego Piątku

W Wielki Piątek Kościół wspomina Mękę i Śmierć Chrystusa. Od najdawniejszych czasów w tym dniu nie odprawia się Mszy św. Jest to dzień postu ścisłego i umartwienia.

Dzień rozpoczęliśmy o godz. 8.00 od modlitwy Liturgią Godzin. Kapłani wraz z Siostrami Służebniczkami i zebranymi wiernymi odmówili Jutrznię.

O godz. 15.00 – w godzinie śmierci Jezusa Chrystusa – rozpoczęliśmy odprawianie Nowenny przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego. Przy Ciemnicy odmówiliśmy Koronkę i modlitwy nowennowe.

O godz. 17.30 rozpoczęła się Droga Krzyżowa, której przewodniczył ks. Proboszcz.

Liturgii Wielkiego Piątku przewodniczył nasz rodak ks. kan. Dariusz Gącik – Wikariusz Generalny Diecezji Kieleckiej. Liturgia rozpoczęła się w ciszy. Po dojściu do ołtarza główny celebrans upadł na twarz, aby trwać w postawie prostracji – największego uniżenia się człowieka.

W poszczególne części Liturgii Wielkiego Piątku: Liturgię Słowa, Modlitwę Powszechną, Adorację Krzyża i Komunię Świętą doskonale wprowadzał nas (podobnie, jak w Wielki Czwartek) Andrzej Bienias – nasz wieloletni lektor.

Punktem kulminacyjnym Liturgii Słowa było odczytanie opisu Męki Pańskiej według św. Jana. Następnie ks. Michał wygłosił homilię. – „W centrum liturgii Wielkiego Piątku stoi krzyż. Adorujemy go, aby uczcić owo narzędzie zbawienia (...).Z Krzyża promieniuje miłość Boga do człowieka. Gdy Bóg oddaje swoje życie za nas, odkrywa Swą miłość w całej jej pełni. Jezus cierpi za nas i pozwala się przebić włócznią, aby wypływająca z Jego Serca Krew obmyła nas z naszych grzechów" – mówił ks. Michał.

IMG 9569

Kaznodzieja zachęcał, aby przechodząc obok krzyża – oddawać mu cześć. – „Człowiek wierzący nie powinien przechodzić obok krzyża obojętnie. Każdy spotkamy na naszej drodze krzyż przypomina, jak wielka jest cena naszego zbawienia. Prostym i konkretnym sposobem oddania czci krzyżowi Chrystusowemu jest wykonanie przez nas znaku krzyża".

Po homilii rozpoczęła się uroczysta Modlitwa Powszechna składająca się z 10 wezwań, w czasie których modliliśmy się we wszystkich potrzebach Kościoła i świata.

Kolejną częścią Liturgii Wielkiego Piątku była Adoracja Krzyża. Główny celebrans uroczyście odsłaniał poszczególne części krzyża, na którym wisiał Jezus Chrystus. Następnie wszyscy obecni oddali cześć Krzyżowi przez ucałowanie.

Po Adoracji Krzyża rozpoczęła się Komunia Święta. Postacie eucharystyczne były przechowane w Ciemnicy po zakończeniu Mszy Wieczerzy Pańskiej.

Na zakończenie – zgodnie z wielowiekową tradycją – Najświętszy Sakrament został złożony w Grobie Pańskim. Po ceremoniach rozpoczęła się Adoracja, która będzie trwała przez całą noc.

Podczas adoracji Krzyża w Wielki Piątek można pomóc chrześcijanom z Ziemi Świętej składając na ten cel ofiarę.

IMG 9540

Jako, że od Wielkiego Czwartku nie dzwonią dzwony - ministranci używają drewnianych kołatek, aby zwołać wiernych na modlitwę. I tak o godz. 12.00 kołatali na Anioł Pański, o 15.00 oznajmili godzinę śmierci Chrystusa i o godz. 17.00 wezwali na wieczorną liturgię.

Foto: Bartosz Lis

_______________