Dzisiaj

Galeria

Pielgrzymowaliśmy do Włoch i Mariazell

W Roku Świętym Miłosierdzia - w dniach od 30 kwietnia - 6 maja odbyła się Pielgrzymka do Włoch i Mariazell. Głównym jej celem było przejście przez DRZWI ŚWIĘTE w Bazylikach Większych Rzymu oraz dziękczynienie za dar Peregrynacji Figury św. Michała Archanioła. Na czas Pielgrzymki swojego błogosławieństwa udzielił bp Jan Piotrowski.

W sobotę, 30 kwietnia 2016 r. kilka minut przed godz. 5.00 wyruszyliśmy z Kazimierzy Wielkiej wraz z Biurem Podróży „Juventur" z Piotrkowa Trybunalskiego. Do naszej grupy dołączyli pielgrzymi z Sędziszowa i okolic. Razem w 47-osobowej grupie pod przewodnictwem ks. Michała wyruszyliśmy na pielgrzymkowy szlak. Pierwszy dzień i pierwsza noc upłynęły nam na transferze do Włoch. Około południa, blisko czeskiej granicy, na parkingu odprawiliśmy Mszę św. polową na rozpoczęcie Pielgrzymki. Następnie zjedliśmy obiad.

Drugi dzień naszej Pielgrzymki rozpoczął się bardzo wcześniej. Już przed godz. 6.00 zwiedzaliśmy Rzym. W pierwszej kolejności zobaczyliśmy: Plac Wenecki, Forum Trajana i Forum Romanum. Następnie udaliśmy się do polskiego kościoła pw. Św. Stanisława, gdzie uczestniczyliśmy w niedzielnej Mszy św., której przewodniczył ks. arcybiskup Edward Nowak – emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kanonizacji. W Rzymie spotkaliśmy także dwie grupy z zaprzyjaźnionej parafii Kostomłoty wraz z ks. Tomaszem Kaczówką oraz ks. dr. Mirosławem Cisowskim – dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Kielcach (a byłym proboszczem w Kostomłotach). Po Mszy św. dalej spacerowaliśmy po Rzymie. Zobaczyliśmy m.in. Fontannę di Trevi, Plac Hiszpański ze słynnymi schodami hiszpańskimi, Panteon, Piazza Navona, kościół św. Agnieszki. Stamtąd udaliśmy się przez Most św. Anioła do Zamku św. Anioła, aby dojść na Plac św. Piotra. Po wnikliwym przeszukaniu stanęliśmy na Placu św. Piotra, gdzie o godz. 12.00 uczestniczyliśmy w modlitwie Regina coeli, której przewodniczył Papież Franciszek. Następnie mieliśmy czas wolny na spróbowanie włoskiej kuchni i zakup pamiątek. Kilka minut przed godz. 18.00 dotarliśmy do hotelu Reale" w miejscowości Fiuggi Terme, gdzie spędzimy 2 noce. O godz. 19.00 zjedliśmy obiadokolację i udaliśmy się na długo oczekiwany nocny spoczynek.

Trzeci dzień naszej Pielgrzymki – poniedziałek, 2 maja rozpoczęliśmy już o godz. 5.30 od śniadania. Następnie wyruszyliśmy na podbój Rzymu. Wchodząc do Bazyliki św. Piotra przeszliśmy przez DRZWI ŚWIĘTE, które w tym Roku Świętym zostały otwarte przez Papieża Franciszka. O godz. 8.45 uczestniczyliśmy we Mszy św., która była odprawiana przy grobie św. Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył ks. Tomasz Kaczówka, a homilię wygłosił ks. Mirosław Cisowski. Po Mszy św. był czas na zwiedzanie Bazyliki św. Piotra wraz z kryptami, gdzie spoczywają papieże. Z Watykanu pojechaliśmy do Koloseum, widzieliśmy także Łuk Konstantyna. Kolejnym punktem była Bazylika Santa Maria Maggiore – wchodząc do niej przeszliśmy oczywiście przez kolejne DRZWI ŚWIĘTE. Następnie udaliśmy się do Bazyliki św. Jana na Lateranie. Tam również przeszliśmy przez DRZWI ŚWIĘTE. Po wyjściu z Bazyliki udaliśmy się na Święte Schody. Na Lateranie zastał nas deszcz, który padał przez 10 min., ale to wystarczyło, aby nas mocno zmoczyć. Ostatnim punktem tego dnia było nawiedzenie Bazyliki św. Pawła za Murami. Wchodząc do niej przeszliśmy przez czwarte DRZWI ŚWIĘTE. Około godz. 20.00 wróciliśmy do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Kolejny dzień naszej Pielgrzymki – wtorek, 3 maja rozpoczęliśmy także o godz. 5.30 śniadaniem, po którym wyruszyliśmy do Neapolu. Tam spacerowaliśmy uliczkami miasta: Piazza del Plebiscito, widzieliśmy Pałac Królewski wraz z zamkiem Castel Nuovo oraz urocze Molo Beverello. Potem mieliśmy czas wolny na zjedzenie Pizzy. O godz. 13.00 wyruszyliśmy z Neapolu do Pietrelciny – miejsca urodzenia św. Ojca Pio. Tej miejscowości nie było na naszej trasie, ale Biuro Podróży „Juventur" zabrało nas tam w „gratisie". Zobaczyliśmy miejsca, gdzie mieszkał św. Ojciec Pio, a także dwa kościoły: św. Anny i Matki Bożej Anielskiej. Z Pietrelciny pojechaliśmy do San Giovanii Rotondo, gdzie w hotelu spędzimy dwie noce. Po obiadokolacji w holu hotelu zorganizowaliśmy sobie spontanicznie tzw. wieczorek zapoznawczy. Było bardzo radośnie...

Piąty dzień naszej Pielgrzymki rozpoczęliśmy tradycyjnie od śniadania. Następnie udaliśmy się do Sanktuarium św. Ojca Pio. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Mszy św., której przewodniczył ks. Michał, a homilię wygłosił ks. Tomasz Kaczówka. Wielkim przeżyciem dla każdego z nas była modlitwa przy relikwiach św. Ojca Pio. Popołudniu wyruszyliśmy do Monte St. Angelo - pięknego Sanktuarium św. Michała Archanioła, jak również miejsca objawień Archanioła. Obejrzeliśmy grotę, ponad którą wybudowano kościół. W tym wyjątkowym miejscu podziękowaliśmy także za Peregrynację Figury Świętego w naszej parafii. Wieczorem zjedliśmy obiadokolację i udaliśmy się na różaniec do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w San Giovanii Rotondo.

W czwartek, 5 maja po śniadaniu wyruszyliśmy do Lanciano – gdzie w niewielkiej świątyni przechowywane są relikwie Cudu Eucharystycznego. Następnie pojechaliśmy do Cascia, gdzie nawiedzimy Sanktuarium św. Rity – patronki rzeczy niemożliwych. W bocznej kaplicy Bazyliki, w szklanych trumnach przechowywane jest ciało św. Rity i bł. Matki Marii. W dolnym kościele uczestniczyliśmy we Mszy św. Z Cascii wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. Pierwszy odcinek – do Mariazell – liczył blisko 1.000 km.

W godzinach porannych w piątek dotarliśmy do Mariazell – najsłynniejszego ośrodka kultu maryjnego w Europie Środkowej. Nawiedziliśmy Bazylikę, która jest dziełem włoskiego budowniczego Domenico Sciassia, później na Kalwarii odprawiliśmy Drogę Krzyżową oraz uczestniczyliśmy we Mszy św. w Bazylice. Na zakończenie Mszy św. wszystkie trzy nasze grupy odśpiewały Czarną Madonnę - za organami Bazyliki zasiadł ks. Michał (ubrany w ornat) - co wzbudziło niemałe zainteresowanie wszystkich obecnych w kościele... Ok. godz. 17.00 dotarliśmy do Wiednia – był to kolejny „gratis", jaki sprawiło nam Biuro Podróży „Juventur". Przez blisko 2 godziny zwiedzaliśmy stolicę Austrii. Z Wiednia pojechaliśmy dalej przez Austrię i Czechy (z przerwą na kolację) do Polski. Do Kazimierzy wróciliśmy ok. godz. 5.00 rano w sobotę, 7 maja.


Zapraszamy do galerii

 

blbpaa