Dzisiaj

Galeria

Pielgrzymka na 1050 lat Chrztu Polski

W dniach 15 i 16 kwietnia 2016 r. ponad 50-osobowa grupa parafian wraz z ks. Michałem i s. Nikodemą uczestniczyła w Ogólnopolskich Obchodach Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

Do naszej grupy dołączyli także m.in. parafianie z Bejsc z ks. proboszczem Markiem Zawłockim, z parafii Miłosierdzia Bożego, Cudzynowic, Skorczowa, Kazimierzy Małej, Gorzkowa, Pińczowa, Szydłowa, Mniowa i kilku parafii kieleckich.

W piątek, 15 kwietnia o godz. 4.00 rano wyruszyliśmy dwoma autokarami z Kazimierzy Wielkiej. Pierwszym celem naszej Pielgrzymki był Kalisz. Wchodząc do Sanktuarium św. Józefa przeszliśmy przez Bramę Miłosierdzia. W dolnej kaplicy historię parafii przedstawił nam sam proboszcz ks. prałat Jacek Plota. Następnie przed obrazem św. Józefa Kaliskiego odmówiliśmy Litanię do św. Józefa. Drugim miejscem, które odwiedziliśmy w Kaliszu była Katedra – tam również przeszliśmy przez Bramę Miłosierdzia.

Z Kalisza udaliśmy się do Gniezna. Udało nam się zaparkować autobus przed Rezydencją Prymasa Polski, stamtąd przeszliśmy do Bazyliki Prymasowskiej wchodząc przez Bramę Miłosierdzia.

Z Gniezna do Poznania pojechaliśmy tzw. starą drogą. I tak dotarliśmy na Pola Lednickie, gdzie obejrzeliśmy (z okien autokaru) słynną Bramę „Rybę".

Kilka minut po godz. 15.00 byliśmy już w Poznaniu. Od razu udaliśmy się do Fary, skąd o godz. 15.30 wyruszyła procesja z Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, który peregrynuje po całej Polsce. Mieliśmy bardzo dobre miejsca – wszyscy księża biskupi przechodzili obok naszej grupy wpatrując się w logo z nazwą parafii. Z niektórymi pielgrzymami przywitał się m.in. Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który bardzo ucieszył się naszą obecnością.

myzbp

Z racji tego, że mieliśmy bardzo dobre miejsca podczas procesji, zdjęcia z logiem naszej parafii oraz z księżmi, którzy szli tuż przed ks. arcybiskupem Stanisławem Gądeckim zostały zamieszczone w różnych miejscach w Internecie i na wielu mediach społecznościowych.

Zobacz: Galeria zdjęć na stronie Archidiecezji Poznańskiej

O godz. 17.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. w Bazylice Katedralnej w Poznaniu. Naszym księżom udało się dostać do koncelebry razem z księżmi biskupami z całej Polski i ich sekretarzami. Mszy św. przewodniczył Legat Papieski kard. Pietro Parolin. Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. We Mszy św. uczestniczył m.in. Prezydent Polski Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz bardzo wielu ministrów, posłów i senatorów. Wszyscy przechodzili obok naszych księży - zobacz zdjęcia w naszej galerii. Niestety wszyscy nasi pielgrzymi bardzo zmokli i zmarzli, bowiem zaczął padać deszcz, a oni stali przed Archikatedrą.

Z Poznania pojechaliśmy do Lichenia. Tam zjedliśmy obiadokolację w Domu Pielgrzyma „Arka" i udaliśmy się na nocny spoczynek.

Drugi dzień naszej Pielgrzymki rozpoczęliśmy od śniadania. Niektórzy z pielgrzymów uczestniczyli już o godz. 6.00 w odsłonięciu Obrazu w Bazylice licheńskiej. Po śniadaniu był czas wolny na zwiedzanie i prywatną modlitwę przed Obliczem Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. W Licheniu przeszliśmy także przez kolejną Bramę Miłosierdzia.

Z Lichenia pojechaliśmy ponownie do Poznania, aby na Stadionie „Inea" uczestniczyć w głównych obchodach Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Tym razem wszyscy pielgrzymi mieli dach nad głową, a zmoknęli księża.

Około godz. 17.00 wyruszyliśmy z Poznania w stronę Kazimierzy. Przed naszym kościołem byliśmy kilkanaście minut po północy.

Zapraszamy do galerii zdjęć