Dzisiaj

Galeria

III Kazimierski kulig w Zakopanem

W sobotę, 7 lutego 2016 r. blisko 100-osobowa grupa parafian (i nie tylko) na czele z ks. Michałem, ks. Marianem i Panem Burmistrzem Adamem Bodziochem udała się po raz trzeci na pielgrzymko-wycieczkę do Zakopanego i Murzasihle.

Z Kazimierzy wyjechaliśmy o godz. 8.00. Około godz. 12.30 byliśmy w miejscowości Ząb – najwyżej położonej miejscowości w Polsce, skąd wywodzi się Kamil Stoch. Tamtędy powiem prowadziła droga do Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej na Bachledówce. Po wejściu do kościoła brat zakonny przedstawił nam historię Sanktuarium.

 

Następnie uczestniczyliśmy we Mszy św. W homilii ks. Michał, nawiązując do przeczytanego fragmentu Ewangelii: „Idźcie i wypocznijcie nieco", zachęcał do tego, aby w swoim życiu znajdować czas na odpoczynek.

Z Bachledówki udaliśmy się do Zakopanego. Najpierw poszliśmy w stronę kościoła Świętej Rodziny – nowoerygowanego Sanktuarium Świętej Rodziny, gdzie z racji przeżywanego Roku Świętego Miłosierdzia przeszliśmy przez Bramę Miłosierdzia i zyskaliśmy odpust zupełny. Była to już piąta Brama Miłosierdzia, którą wspólnie – jako parafia – przeszliśmy. Na Krupówkach oczywiście zakupiliśmy oscypki, wypiliśmy kawę, niektórzy zjedli rosół i już nie mogliśmy się doczekać ostatniego punktu programu.

Przed godz. 16.00 wyruszyliśmy autokarami w stronę Murzasihle. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów zamieniliśmy autokar na bryczki i rozpoczął się III Kazimierski Kulig. Każda bryczka była ciągnięta przez dwa konie z dzwoneczkami. Po kilkunastu minutach znaleźliśmy się na polanie w lesie, gdzie już czekały na nas dwa rozpalone ogniska. Tradycyjnie było pieczenie kiełbasy, było pieczywo i ciepła herbatka... Były także wspólne śpiewy i zabawy przy ognisku, m.in. zaśpiewaliśmy słynny szlagier biesiadny „Szła dzieweczka" głosami zwierząt :).

Po zjedzeniu wszystkiego, wsiedliśmy do bryczek i udaliśmy się karczmy, gdzie odbyła się biesiada przy grze góralskiej kapeli. MENU przez trzy lata jest niezmienne: zjedliśmy więc zupę gulaszową, bigos oraz rózne ciasta i inne specjały. Nie trzeba było długo czekać na rozpoczęcie pierwszego tańca! Tak, jak wypadało, pierwszy taniec rozpoczęła najważniejsza osoba w gronie – czyli Pan Burmistrz. I tak nasza biesiada przerodziła się w zabawę taneczną, której nie było końca...

Na zakończenie – w imieniu wszystkich uczestników słowa wdzięczności księżom wyraziła p. Halina Bobek. Wszyscy wspólnie odśpiewali „Sto lat" i piosenkę specjalnie ułożoną przez naszą solistkę z Odonowa. Wracając do domu odmówiliśmy w autokarze Koronkę do Miłosierdzia Bożego dziękując Panu Bogu za tak piękny dzień.

Kilka minut po godz. 23.00 wróciliśmy do Kazimierzy Wielkiej zmęczeni, ale bardzo radośni.

Następny kulig już za rok!

Zapraszamy do galerii zdjęć

Foto: Dominik Jagielnik

___________________

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na kolejne Pielgrzymki:

27 lutego – na Misterium Męki Pańskiej (niestety brak wolnych miejsc);

15-16 kwietnia – do Gniezna, Lichenia i Poznania na główne obchody
Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski;

oraz w czerwcu na „Wyspę" – na biesiadę „Powitanie Lata 2016".

___________________