Dzisiaj

Galeria

Licznik odwiedzin

Dziś
Wczoraj
w Tym tygodniu
w Zeszlym tygodniu
w Tym miesiacu
w Zeszłym miesiącu
Łącznie
714
1062
714
5960
26728
1997717
2055362
Your IP: 54.198.23.251
Server Time: 2018-09-24 23:38:50

Bp Jan Piotrowski na Jubileuszu Sióstr

Msza św. roratnia, poświęcenie medalików dzieciom przygotowującym się do I Komunii Świętej oraz... tort w kształcie biskupiego biretu złożyły się na Jubileusz 80-lecia pobytu Sióstr Służebniczek w naszej parafii. 9 grudnia 2015 r. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Biskup przybył do kościoła przed godz. 17.00. Na początku został powitany przez przedstawicieli rodziców dzieci klas III. Następnie, od procesji z lampionami, rozpoczęła się w ciemności Msza św. roratnia.

W homilii bp Piotrowski mówił o rozpoczętym wczoraj Nadzwyczajnym Roku Świętym Miłosierdzia. Biskup zachęcał, aby jak najczęściej przychodzić do źródła. – „Żadne źródło nie ugasi pragnienia, jeśli człowiek do niego nie przyjdzie. Człowiek musi do niego podejść i sam zaczerpnąć. Przychodźmy więc często do źródła Bożego Miłosierdzia". Biskup zauważył, że „gdzie nie ma miłości do Boga, nie może być miłości do człowieka. Gdzie nie ma miłości Boga człowiek żyje w egoizmie własnych marzeń".

Hierarcha nawiązując do odczytanej Ewangelii zwrócił uwagę, że życie człowieka jest jak sztuka teatralna, ale bez Boga nic nie zrobimy. –„Scena naszego życia jest czymś więcej niż miejscem do odegranie kiepskiej sztuki, a tych jest zbyt wiele wokół nas, zwłaszcza życiowych tragedii. Lekarstwem jest Boża miłość, która woła nas, jak z dzisiejszej Ewangelii <<Przyjdźcie do Mnie wszyscy,którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię>>. Bóg jest miłosierny, niskory do gniewu i cierpliwy, nie postępuje z nami według miary naszych grzechów" – mówił bp Piotrowski. - „Siłę do nawrócenia, do leczenia siebie, mają tylko ci, którzy do końca ufają Bogu".

Pasterz Kościoła Kieleckiego odnosząc się do Jubileuszu 80-lecia pobytu w Kazimierzy Wielkiej Sióstr Służebniczek przywołał postać bł. Edmunda Bojanowskiego - założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek. – „Edmund Bojanowski był to człowiek serdecznie dobry, błogosławiony Kościoła i założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek. Jeden z moich poprzedników – bp Augustyn Łosiński życzył siostrom błogosławieństwa Bożego. Może nawet nie przewidział, że siostry będą pracować w tej parafii przez 80 lat" – mówił biskup.

Kielecki ordynariusz wspomniał także o posłudze Służebniczek, którą pełnią na misjach, m.in. w Peru. – „Historia, którą pisze zgromadzenie jest wielką historią, sięga krajów misyjnych i pięknej pracy w Boliwii, w mieście Cochabamba /czyta się: Kociabamba/ (...). Dziś uroczyście dziękujemy siostrom i otaczamy je modlitwą, aby razem z nami chciałby podążać drogami miłosierdzia".

Na zakończenie homilii biskup zwrócił się do rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej. Życzył im opieki Maryi. – „Niech Matka Najświętsza wspomaga was w procesie wychowania. Jest tyle okazji: Eucharystia, spowiedź, Pismo Święte, prasa katolicka, dzieła miłosierdzia i Caritas, aby stawać się w tym roku człowiekiem miłosierdzia. Skorzystajmy z tego".

Po homilii bp Piotrowski poświęcił medaliki dzieciom klas III przygotowującym się do I Komunii Świętej. Następnie rodzice nałożyli medaliki swoim dzieciom.

Po Komunii Świętej w imieniu władz samorządowych przemówił Adam Bodzioch – Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierzy Wielka, który podziękował siostrom za ich pracę w mieście. Następnie głos zabrali przedstawiciele parafian, dzieci i członkowie Róż Różańcowych. Po delegacjach ks. Dziekan Janusz Mularz podziękował Księdzu Biskupowi za przewodniczenie uroczystości i wszystkim za liczną obecność. Na ręce Księdza Biskupa zostały złożone różańce i stuły na misje.

sa

Na zakończenie głos zabrała s. Przełożona Krystella Pacyna, która podziękowała za wszelkie dobro, którego siostry doświadczały i doświadczają w Kazimierzy Wielkiej. W darze siostry ofiarowały biskupowi tort w kształcie biskupiego biretu.

siosa

Eucharystia zakończyła się pasterskim błogosławieństwem, którego udzielił Ksiądz Biskup.

Służebniczki Dębickie przybyły do Kazimierzy Wielkiej na zaporszenie Biskupa Kieleckiego Augustyna Łosińskiego pod koniec grudnia 1935 r. Przez wiele lat prowadziły ochronę dla najbiedniejszych dzieci oraz prowadziły przedszkole. Po II wojnie światowej rozpoczęły prowadzenie nauki religii w szkole podstawowej. Obecnie w kazimierskiej placówce posługują trzy siostry, które aktywnie włączają się w życie parafialne - prowadzą katechizację w dwóch szkołach podstawowych, opiekują się chorymi i biednymi w domach prywatnych oraz dbają o czystość szat liturgicznych i zdobienie kwiatami kościoła parafialnego.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Foto: Paweł Kowalczyk