Dzisiaj

Galeria

II Kazimierski kulig w Zakopanem

W sobotę, 24 stycznia 2015 r. blisko 70-osobowa grupa parafian na czele z księżmi wikariuszami Michałem i Mariuszem oraz z siostrami Nikodemą i Gerardą - przy pięknej zimowej pogodzie - udała się na pielgrzymko-wycieczkę do Ludźmierza i Zakopanego.

W samo południe uczestniczyliśmy we Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Gaździny Podhala w Ludźmierzu. Po Mszy św. obejrzeliśmy film o historii Sanktuarium i siostra urszulanka dopowiedziała nam brakujące fakty.

Następnie udaliśmy się do Zakopanego, gdzie był czas wolny na Krupówkach. Zakupiliśmy oryginalne oscypki, wypiliśmy kawę i z niecierpliwością czekaliśmy na ostatni punkt programu...

W drodze do Murzasihle przejechaliśmy autokarem obok skoczni narciarskiej „Wielka krokiew". Kilka minut po godz. 16.00 wsiedliśmy do kilkuosobowych bryczek i tak rozpoczął się II Kazimierski kulig. Każda bryczka była ciągnięta przez dwa konie z dzwoneczkami. Po kilkunastu minutach znaleźliśmy się na polanie w lesie, gdzie już czekało na nas rozpalone ognisko. Tradycyjnie było pieczenie kiełbasy, było pieczywo i ciepła herbatka...

Po zjedzeniu wszystkiego, wsiedliśmy do bryczek, dostaliśmy w ręce płonące pochodnie i udaliśmy się karczmy, gdzie odbyła się biesiada prze grze góralskiej kapeli. Zjedliśmy zupę gulaszową, bigos oraz pączki i inne specjały – m.in. chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Nie trzeba było długo czekać na rozpoczęcie pierwszego tańca! I tak nasza biesiada przerodziła się w zabawę taneczną, której nie było końca...

Na zakończenie – w imieniu wszystkich uczestników słowa wdzięczności księżom za trud organizacji wyraziła p. doktor Magdalena Bańdur. Wszyscy wspólnie odśpiewali „Sto lat" i „Życzymy, życzymy". Wracając do domu odmówiliśmy w autokarze Tajemnice Chwalebne Różańca Świętego dziękując Panu Bogu za tak piękny dzień.

Kilka minut po godz. 23.00 wróciliśmy do Kazimierzy Wielkiej zmęczeni, ale bardzo radośni.

Następny kulig już za rok!

A już dzisiaj zapraszamy wszystkich w czerwcu na „Wyspę"
– na biesiadę „Powitanie Lata 2015".


Zapraszamy do galerii zdjęć

Foto: Paweł Kowalczyk