1904282
Your IP: 54.224.99.70
Server Time: 2018-04-27 10:34:48

Sierpniowe "Róże św. Rity"

Msza św. z obrzędem poświęcenia róż, nabożeństwo i agapa złożyły się na szesnaste już z kolei modlitwy ku czci św. Rity, które odbywają się w naszym kościele każdego 22 dnia miesiąca. Sierpniowej modlitwie przewodniczył ks. Arkadiusz Karczyński – wikariusz w Sokolinie.

- „Dobrze, że tu przychodzimy, do kazimierskiego kościoła, gdzie św. Rita ma swoje miejsce. Dobrze, że pielgrzymujemy do miejsca, które mogłoby stać się sanktuarium - miejscem uświęconym, gdzie każdy będzie mógł stanąć ze swoją bezradnością, bezsilnością, z doświadczeniem swego krzyża (...). Tu znajdujemy ukojenie, poczucie wysłuchania, poczucie wzięcia w obronę" – mówił ks. Karczyński.

Kaznodzieja zauważył, że różne są drogi prowadzące ludzi przez codzienne życie, ale z wszystkimi podąża Chrystus. – „Mamy różne drogi prowadzące przez życie codzienne. Każdy z nas, bez wyjątku, nosi swoje krzyże; musimy pamiętać, że przez wszystkie historie naszej codzienności kroczymy z Chrystusem".

Nawiązując do życiorysu św. Rity wikariusz z Sokoliny ks. Karczyński, że całe jej życie było pasmem doświadczeń losu. – „Ona w tych trudnościach pozostała autentyczna, bo zaufała Panu Bogu, nie załamała się, a kłopotów miała wiele, podobnie, jak niektórzy z nas (...). Św. Rita zrozumie każdego z nas, bo sama doświadczyła losu nie do pozazdroszczenia. Przy niej każdy znajdzie swoje miejsce. Ona jest przewodniczką, ona jest patronką, ona wydeptuje ścieżki życia, którymi łatwiej jest iść".

Ks. Karczyński stwierdził również, że niektórzy nie dostrzegają obecności Chrystusa w swoim życiu, jeżeli im się dobrze wiedzie, ale dopiero wtedy, gdy spotka ich jakieś doświadczenie. – „Pan Bóg nie robi niczego na siłę, wbrew człowiekowi".

Kończąc swoje rozważania ks. Arkadiusz Karczyński dał kilka rad, jak przeżyć swoje życie. – „Nie bój się zawierzać! Módl się więcej niż do tej pory! Nie poddawaj się w przeciwnościach, ale przeciwności oddawaj Bogu! Nie ma takiego krzyża, którego człowiek nie mógłby ponieść, jeżeli czyni to z Bogiem! (...). Kto wierzy, nigdy nie jest sam, bo św. Rita jest przy każdym, kto za jej przyczyną będzie się do Boga uciekał".

Po Komunii Świętej miał miejsce obrzęd poświęcenia róż oraz odśpiewano Litanię ku czci św. Rity. Wychodząc z kościoła każdy otrzymał chleb.

sss

Modlitwy ku czci św. Rity odbywają się w naszym kościele od maja 2016 r. W czasie Mszy św. powierzane są cztery główne intencje: za wszystkich czcicieli św. Rity, o dar macierzyństwa, o dobry wybór żony i męża oraz za cierpiących na choroby nowotworowe. Z miesiąca na miesiąc pielgrzymów przybywa coraz więcej. 22 sierpnia 2017 r. na modlitwie byli obecni m.in. pielgrzymi z: Ostrowca Świętokrzyskiego, Buska-Zdroju, Topoli, Nowego Brzeska, Skalbmierza z ks. kan. Marianem Fatygą, Książnic Wielkich, Krakowa, Cudzynowic, Działoszyc, Klimonotwa, Kościelca, Ostrowa, Proszowic, Kazimierzy Małej, Koszyc, Solca-Zdroju, Warszawy, Łodzi oraz licznie zebrani mieszkańcy Kazimierzy Wielkiej - z obu parafii.

Foto: Dominik Jagielnik