Dzisiaj

Galeria

Św. Roch już czuwa nad naszym miastem!

  Roch3Roch2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14 sierpnia 2017 r. po 55 latach św. Roch powrócił na dawne miejsce – chociaż po drugiej stronie ulicy.

Często z nutą zazdrości spoglądamy na miasta, które szczycą się zabytkami i związanymi z nimi opowieściami. Wydawać by się mogło, że Kazimierza Wielka odarta jest z tego przywileju. Nic bardziej mylnego! Nasze pokolenie ma szansę i wręcz obowiązek ocalić od zapomnienia „perełkę", jaką jest figura św. Rocha.

1Roch

Kazimierzanie ufundowali figurę w 1852 r., jako wotum za uwolnienie Kazimierzy od zarazy. Jej poświęcenie miało miejsce 13 września 1852 r., a więc dokładnie 165 lat temu. Św. Roch, ze swoim wiernym towarzyszem - psem, usytuowany był naprzeciw cukrowni. Niestety, w latach 60-tych XX w, „jedynie słuszna" władza nakazała usunięcie figury. Staraniem ówczesnego proboszcza i mieszkańców figura została przeniesiona na kazimierski cmentarz. Jednak to, co nie udało się komunistycznej władzy uczynił czas. Licząca dziś 165 lat była poważnie zniszczona.

- „Już w latach 90-tych XX w. ówczesny proboszcz kazimierski ks. Jerzy Kantyka mówił mi, żeby ratować św. Rocha. Jednak w tamtych czasach było to niemożliwe” – mówi Adam Bodzioch, Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka.

Dopiero w tym roku, z inicjatywy Samorządu Miasta Kazimierza Wielka, po konsultacjach z ks. proboszczem Januszem Mularzem - po ponad 50 latach – figura św. Rocha została zdemontowana z cmentarza i oddana do renowacji.

14 sierpnia 2017 r. figura powróciła do centrum miasta, gdzie stanęła obok ronda Solidarności - na skrzyżowaniu ulic 1 Maja i Armii Krajowej – honorując w ten sposób Świętego oraz wolę mieszkańców, którzy tę figurę ufundowali i Kazimierzę św. Rochowi powierzyli. Św. Roch znowu czuwa nad miastem. Bogu niech będą dzięki!

Poświęcenie odnowionej figury zainauguruje także rozpoczęcie procedury ogłoszenia św. Rocha Patronem Miasta Kazimierza Wielka.


Demontaż figury św. Rocha z cmentarza

Przygotowanie placu i montaż figury

O św. Rochu na KAI-u

 

Roch6

Roch4 

Roch5